Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Към началната страница

Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За хора с развинтена фантазия  (Прочетена 34093 пъти)
Kwatee
Колибааааар!!!

колибковец
Публикации: 2209

« -: 06 Октомври 2004, 00:29:05 »

Тъй като аз в момента превеждам "The Future is Wild" ми се налага да въведа в българския език някои нови думи за някои, които може и да съществуват след някой и друг милион години...

gannet whale - е за това нямам идея какво да е (мяза на морж с патешка човка), освен, че е някакъв кит, щото просто не можах да намеря как е на български gannet. Ако може да ви помогне - ето една снимка
shag-rat - на мен ми звучи като рунтоплъх  lol
snow stalker - може би, снежен ловец, ама нещо не ми допада...

Очаквайте скоро още подобни щуротии в тази тема!  Cool
Активен

milenski
Колибар
колибковец
Публикации: 3133

ॐ असतो मा सद्गमय

« Отговор #1 -: 06 Октомври 2004, 00:47:57 »

Kwatee, дай воля на въображението си и няма да сбъркаш Cheesy Със сигурност за този филм няма да се намери кой да те обори с научни факти или латински фрази :wink:  Cheesy
Активен

All matter is merely energy condensed to a slow vibration.
We are all one consciousness experiencing itself subjectively.
There is no such thing as death. Life is only a dream
and we are the imagination of ourselves.
                                                                                              Bill Hicks

Каквото е било, то е и сега
и каквото пак ще бъде
вече е било някога преди...

Kwatee
Колибааааар!!!

колибковец

« Отговор #2 -: 06 Октомври 2004, 00:53:45 »

Е, то и така ще направя, но са ми любопитни идеите, които може да изникнат за имената на разните животинки.  lol

А пък из няколко предложения, ще ми бъде далеч по-лесно да избера най-доброто (забавното)! :wink:

... а също и как е gannet на български?  :roll:

Та.... чакам предложения!  Cheesy
Активен

piton4eto
щур питон
кандидат колибковец
Публикации: 290

« Отговор #3 -: 06 Октомври 2004, 09:06:19 »

Цитат на: "Kwatee"
Е, то и така ще направя, но са ми любопитни идеите, които може да изникнат за имената на разните животинки.  lol
А пък из няколко предложения, ще ми бъде далеч по-лесно да избера най-доброто (забавното)! :wink:
... а също и как е gannet на български?  :roll:
Та.... чакам предложения!  Cheesy

та значи се отзовавам веднагименто на молбата на колеШката Hexina...
Hexi, baby,  lol ето ги имената:
gannet - зоол. морска птица от сем. Sulidae
whale - си е баш китче
stalker - няма такова понятие като жУотно, по принцип "stalk" значи "стъбло на растенийце; ходя горделиво; и т.н."
shag - рошав
rat - си е баш коджа плъх  :twisted:
мислех си за следния превод на тия бъдещи гадинки:
gannet whale - китоподобна птица (макар че ако ме питаш, хич не ми мяза на таквазсссс)
shag rat - "мъхнат плъх" как ти звучи???
snow stalker - е те тука шъ требе да си развинтиш фантазията, бате... "снежен ловец" ми звучи най-приемливо...поне докато Ripcho не се обади  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Активен

milenski
Колибар
колибковец
Публикации: 3133

ॐ असतो मा सद्गमय

« Отговор #4 -: 06 Октомври 2004, 09:31:28 »

Питонек, малко ти е раншко да си започнала вече с ракията, а пък е късно да не си изтрезняла още от снощи :roll: Щото... да объркаш Kwatee с Hexina... :roll: ми... бая градуси требат за таз работа... :roll:
Активен

All matter is merely energy condensed to a slow vibration.
We are all one consciousness experiencing itself subjectively.
There is no such thing as death. Life is only a dream
and we are the imagination of ourselves.
                                                                                              Bill Hicks

Каквото е било, то е и сега
и каквото пак ще бъде
вече е било някога преди...

Kwatee
Колибааааар!!!

колибковец

« Отговор #5 -: 06 Октомври 2004, 12:47:15 »

Питонек, прощавам ти за грешката - като гледам този толкоз ранен за питони час, в който си писала!  lol  (не че приличам особено на девойка - даже никак)!  lol

Иначе всички думи ги знам на английски, между другото stalk значи също и дебна - и заради туй избрах името "снежен ловец" (а за gannet - и аз имам SA Dictionary, ама ще изчакаме Ripcho за името ) само са ми интересни словосъчетанията, които ще предложите!

А иначе снимката, която съм пуснал е за gannet...

Gannet whale е следното:

...доста изродско същество!  lol  lol  lol
Активен

yourkiller
зидар
запленен
**
Публикации: 57

« Отговор #6 -: 06 Октомври 2004, 15:41:03 »

lol  lol  lol
мдам... мноо е шантафо туй същистфо  Tongue

може да го баптисаме (кръстим на български  :wink: ) "Гана кита" или "Птицекит"

а на тоя gannet между другото на английски може да се нарече и solan goose, за което намерих бял рубояд и олуша... може да го кристиш бял рибояден кит или даже олушав кит  lol  а може да измислиш и нещо с гъзка... ти си решаваш  Cheesy

P.S.: между другото, честно да си кажа, според мен тази поредица е по-скоро научно-фантастична, а не научно популярна, но се едно  :wink:
Активен

petkan
търсач
Колибар
колибковец
Публикации: 1633

« Отговор #7 -: 06 Октомври 2004, 16:16:05 »

Смеска от двете е.
Хич не се мъчете да им търсите точен превод. Гледах по Дискавъри това:
Part I - 5 million years - Ice world:
4.Prairies of Amazonia
Превода на имената на животните беше забавен - гръмосмърт, бабукари или нещо подобно беше. Някои от имената бяха променени такива на съвременни животни, а други си бяха направо измислени. След няколко милиона години, като влезват в речниците, субтитрите ще бъдат коригирани. Tongue
Активен

Kwatee
Колибааааар!!!

колибковец

« Отговор #8 -: 06 Октомври 2004, 16:34:15 »

Прав си, че има много научна фантастика във филма, но има и проста наука - за това как се движат континентите, а също и други интересни работи...

Между другото ми се появи още един въпрос:

creptile (или criptile - поне така ми звучи) някакви идеи какво до го правя туй (това е някакъв тичащ гущер дето лови мушички)
Активен

Kwatee
Колибааааар!!!

колибковец

« Отговор #9 -: 06 Октомври 2004, 16:36:44 »

Абе дето викаш, petkane, май ще карам през просото, че така ще си загубя сумати време...  :roll:

P.S. Името "птицекит" ми хареса!  lol
Активен

yourkiller
зидар
запленен
**

« Отговор #10 -: 06 Октомври 2004, 16:50:11 »

ами тоя creptile явно е някво влечуго (reptile), но това c отпред не знам от къде е дошло... виж там смислово просто коя буква или сричка да ми добавиш на влечугото и толкова, номера е да е сформирано по сходен начин... то всъщност с тоя филм колкото и прес просото да го даваж точно с тия имена на животни няма опасност да сбъркаш така че да не ти пука...  :twisted: ...опа, в същност можеш да напавиш и няква заигравка с думата гущер по-скоро  :oops:

//offtopic: сигутно тоя филм като са го измисляли е имало един отбор лингвискти, чиято единствена задаче е била да измисля имена на шантавите им животни  Cool
Активен

nikra
Колибар
колибковец
Публикации: 3942

« Отговор #11 -: 06 Октомври 2004, 17:39:30 »

Този филм го гледах в началото на годината по "Animal Planet" и беше с БГ субтитри, но точно имената не си спомням как бяха преведени.
Ако знаех тогава, че ще се събереме да правиме БГ превод на тези филми и че някой ще го намери и ще го качи някъде за да може да го гледам отново, щях да го запиша само заради превода му.
Лошото е че от тогава не съм го срещал да го дават отново там.
Ако някой може да намери сайт където да я има програмата на тази ТВ, да го дава.
Активен

yourkiller
зидар
запленен
**

« Отговор #12 -: 06 Октомври 2004, 17:48:01 »

аз май съм го гледал в по-скорошно време по Animal Planet някъде през нощта... но не знам дали има смисал да се взаимства от тях при условие, че и те са си измисляли имената точно по същия начин  :wink:
Активен

nikra
Колибар
колибковец
Публикации: 3942

« Отговор #13 -: 06 Октомври 2004, 17:57:47 »

Поне няма да си губите времето с това да ги измисляте, при условие че някой вече е направил това. Smiley
Активен

Kwatee
Колибааааар!!!

колибковец

« Отговор #14 -: 06 Октомври 2004, 18:02:11 »

Е, да ама има някои като "creptiles" дето да се чудиш как да му кажеш (аз вече ги кръстих "бягящи гущери")!

Абе давам смело и смахнато и това е!  lol  lol  lol
Активен

Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: