Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Към началната страница

Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Спелчек или проверка на правописа с Ita Est - програмка  (Прочетена 11126 пъти)
Buyer1
колибар преводач
кандидат колибковец
Публикации: 168

« -: 24 Март 2007, 14:02:54 »

Това е линк към официалната страница. http://www.bacl.org/itaestbg.html   
От тук можете да си свалите програмата - ползващите я, се кълнат, че не скапва уиндоуса!
----------------------------------------------------------------------------

За тези, които не са правили спелчек до сега - ето малко напътствия:

В Subtitle Workshop има опция с натискане на F7.

или

1. Маркирате текста Ctrl+A - маркира всичко, заедно с тайминга.
2. Копирате всичко в Word - грешното се подчертава с червено. Поставяте маркера върху подчертаната дума, натискате десен бутон и от предложенията изибирате правилната дума.
3. След като сте направили всички поправки, внимавате за знака II - с него трябва да завършва всеки ред в Word.
4.Маркирате отново с Ctrl+A, копирате го от Word с Ctrl+C и го пействате в НОВ файл на SW.

...и продължавате по точките на milenski Wink за редакция на превода.

-----------------------------------------------------------------------------
 Shocked

И след забележката на Nikra допълвам:

1.Можете да отворите файла като Word, като му подадете Cirillic Windows за формат на текста.
2.След спелчека, за да го сейвнете, давате Save as: Plain Text
3.И този файл в Plain text, го отваряте в SW и така го сейвате в srt или там по ваш избор.

------------------------------------------------------------------------------

Към модератори и админи - ако смятате, че тази тема не е полезна - направо я изтрийте.

« Последна редакция: 24 Март 2007, 17:31:35 от Buyer1 » Активен

Live and let live- don't live to talk about people.
nikra
Колибар
колибковец
Публикации: 3942

« Отговор #1 -: 24 Март 2007, 16:41:49 »

Аз имам едно въпросче: Tongue
Защо трябва да копирам всичко от Subtitle Workshop в Word, при условие че с Word мога да си отворя директно файла със субтитрите?
Иначе го пробвах това с копирането, но тогава в Word стана мазало от най-различни символи нямащи нищо общо с кирилицата, докато ако отворя директо субтитрите в Word, тогава всичко си е наред. Wink
Активен

Dardanelka
интересуващ се
*
Публикации: 34

« Отговор #2 -: 28 Май 2009, 14:48:35 »

Аха ...  read
Активен
milenski
Колибар
колибковец
Публикации: 3054

ॐ असतो मा सद्गमय

« Отговор #3 -: 28 Май 2009, 15:52:24 »

От около година ползвам Сирила Корект.

Не знам за Ита Ест, но Сирила хваща и граматически грешки, само дето при субтитри отчита всеки ред без препинателен знак накрая като грешка и е леко изнервящо, но съм я настроила така че да не ми пречи.

Спелчека правя по следния начин:

Отварям субтитрите с MSWord, маркирам ги с Ctrl+A и от Tools -> Language задавам за език Bulgarian, след което натискам F7. Изскача едно прозорче, в което с червено са изписани сгрешените думи. Никога не използвам функцията Auto correct. Проверявам дума по дума. Когато става въпрос за име или правилно изписана дума, продължавам нататък с Ignore или Ignore All. Когато има нужда от корекция, коригирам думата в самия текст, след което се връщам към спелчека от Resume. Запаметявам с Ctrl+S и потвърждавам запитването за запаметяване. Накрая задължително чета целия текст - първо за да съм сигурна, че не съм поправила нещо вярно и второ, за да го изгладя смислово и граматически.
« Последна редакция: 12 Март 2010, 13:10:15 от milenski » Активен

All matter is merely energy condensed to a slow vibration.
We are all one consciousness experiencing itself subjectively.
There is no such thing as death. Life is only a dream
and we are the imagination of ourselves.
                                                                                              Bill Hicks

Каквото е било, то е и сега
и каквото пак ще бъде
вече е било някога преди...

Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: