Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Към началната страница

Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Помощ за пунктуация  (Прочетена 5896 пъти)
Bluesky
майстор колибар
кандидат колибковец
Публикации: 323

« -: 27 Март 2008, 20:24:42 »

Здравейте.
Може ли някой да помогне със съвет за това как се оформя пунктуация на цитати от типа:
   Приближи се и каза: "Как се казвахте?"
   Отговорих: "Майкъл Палин".
или
     Казах им, че авторът е Майкъл Фрейн.
     "Майкъл кой?", "Майкъл Фрейн."

Има ли след въвеждащото изречение : (две точки), понеже не вярвам да се пише запетая, както е в английската пунтуация. И изпбщо ми е мътно как точно се оформят подпбрен тип субтитри. Където е възможно преправям речта в непряка, за да избегна това. Но не навсякъде е удачно...
И още нещо - как оформяте препинателните знаци в цитатите? Точката преди или след затварящите кавички я слагате? Мисля, че в бг е възможно и двете, ама може ли да е сигурен човек... Undecided
Активен
oddett
ВИП
запленен
Публикации: 62

« Отговор #1 -: 27 Март 2008, 20:44:13 »

Без да имам претенции да съм голям експерт си мисля, че първият вариант е правилен.  Smiley
Активен

"You can`t change the world if you don`t know how"
Morandi
Bluesky
майстор колибар
кандидат колибковец
Публикации: 323

« Отговор #2 -: 27 Март 2008, 20:53:11 »

Мерси много Oddett. Значи имам едно мнение в полза на двете точки за въвеждане. Ако събера достатъчен кворум ще започна така да ги оформям.Smiley
А да разбирам ли че точката в края на изречението я слагаш след затворените кавички?

Много ми е тъпо такива елементарни неща да питам, ама като знам, че дори в университета различните преподаватели те учат на различни неща за правописа и пунктуацията си е най-добре да се съобразя с правилата, които преводачите тук следват.
Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: