Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Към началната страница

Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Помощ за правопис  (Прочетена 7558 пъти)
Bluesky
майстор колибар
кандидат колибковец
Публикации: 323

« -: 16 Юли 2008, 08:03:08 »

Здравейте,
Вече съм на последната пряка на това огромно за мен предизвикателство, което се оказа преводът по слух на "The world according to Monsanto" и преди да го пусна искам да изчистя няколко въпроса, на които не намерих еднозначен отговор никъде, а именно:
Как се пишат думичките: генномодифициран/генноизменен - слято, отделно или с тиренце? Чух и видях какви ли не версии, всяка със своето обяснение.
Как мислите - за еврейски имена от рода на Epstein, произнясяно на английски Епстийн, така ли трябва да остане в превода или да се побългари на Епщайн?
И последно как е правилно 2007 г. или 2007г.(за интервала между цифрата и буквата г?
Предварително благодаря! Smiley
Активен
milenski
Колибар
колибковец
Публикации: 3133

ॐ असतो मा सद्गमय

« Отговор #1 -: 16 Юли 2008, 13:04:10 »

Здравей  Smiley
По първия въпрос - пиша "генно модифицирани", без да се замисля. Не ме питай защо  Cheesy
Ако искаш компетентен отговор на този въпрос, звънни на този телефон: 0900 12230 - Езикови справки БАН - и после ще се радвам да споделиш с нас какво са ти отговорили  Wink

По втория въпрос - както и да го напишеш, не би било грешка според мен, освен ако човекът вече не е известен в България и е прието името му да се изговаря по определен начин. Иначе аз обикновено се водя по това как човекът сам изговаря името си, но за съжаление някои от тях вече нямат тази възможност.

И последно - между цифрата и "г." е прието да има интервал.
Активен

All matter is merely energy condensed to a slow vibration.
We are all one consciousness experiencing itself subjectively.
There is no such thing as death. Life is only a dream
and we are the imagination of ourselves.
                                                                                              Bill Hicks

Каквото е било, то е и сега
и каквото пак ще бъде
вече е било някога преди...

Bluesky
майстор колибар
кандидат колибковец
Публикации: 323

« Отговор #2 -: 16 Юли 2008, 13:17:16 »

Благодаря, Milenski Smiley

Доверявам се на твоя езиков усет и нямам намерение да проверявам в БАН. Още повече, че телефончето с 0900 им цака 10 импулса в минута, някак си не знам дали ще го преглътна Smiley
Поздрав
Активен
oddett
ВИП
запленен
Публикации: 62

« Отговор #3 -: 15 Август 2008, 13:44:10 »

Относно Epstein - ако се има предвид вирусът, тогава е Епщайн-Бар. Така му викат на български  Smiley
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81_%D0%BD%D0%B0_%D0%95%D0%BF%D1%89%D0%B0%D0%B9%D0%BD-%D0%91%D0%B0%D1%80

Но ако е нещо друго - не знам  Embarrassed
Активен

"You can`t change the world if you don`t know how"
Morandi
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на: